Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o HDR (High Dynamic Range)

9. 2. 2008

Technikou HDR, která spočívá ve skládání rozdílně exponovaných snímků, lze dosáhnout pozoruhodné výsledky. ObrazekTento dramatický snímek barokního kostela v Chlumu u Třeboně vznikl složením dvou snímků (někdy se používá skládání ze tří snímků rozdílně exponovaných). Na rozdíl od klasické metody, kdy jsou snímky již rozdílně exponovány, zde se použité snímky lišily pouze tím, že byly upraveny pomocí funkce "křivky". Výsledné HDR foto bylo vytvořeno softwarovým nástrojem, který se jmenuje Photomatix. Nejedná se ale o freeware.

Ve verzi 10 již umí HDR i Zoner Photo Studio. Proti Photomatixu má ale jednu výraznou nevýhodu: snímky musejí být exponovány naprosto ze stejného bodu, jinými slovy: stativ je nutností. Případně je možné použít metodu, kterou jsem použil já a někdy se jí říká "falešné sendvičování". Photomatix umí udělat to, že se zdrojové obrázky pokusí posunout tak, aby lícovaly.

Poznámka: Vše se vyvíjí a
ve vyšších verzích, myslím od v.13 umí Zoner Photo Studio již poskládat HDR i ze snímků, které nebyly pořízeny ze stativu.

Následující snímek byl vyfocen do formátu NEF (RAW) a +/- EV snímky byly vygenerovány z tohoto formátu. Bylo aplikováno HDR ze Zoneru.

ObrazekOba snímky najdete ve větších velikostech ve fotoalbu v galerii Experimenty.

Na snímku je zřetelně vidět "okrasa" mnoha HDR fotografií: nepříjemný haló efekt kolem rozdílně exponovaných částí. Tento efekt se dá potlačit v Zoneru parametrem "rozmazání masky". Zkuste to.

 

Náhledy fotografií ze složky Experimenty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář