Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvorba panoramat

8. 2. 2008

Při tvorbě panoramat jsem vyzkoušel následující produkty:

Adobe Elements

Placený produkt, který mě při tvorbě panoramat uspokojil, pokud se jednalo o přesně exponované snímky, kdy se světelné poměry příliš nelišily.

Zoner Photo Studio verze 9 a 10

Placený produkt, který mě v této své funkci nadchl. Koupil jsem ho v okamžiku, kdy mi bez sebemenších problémů a bez nutnosti manuálních zásahů (které ale umožňuje) sestavil panorama "Čertovy kameny" z dvanácti snímků orientovaných na výšku.

Obrazek

Skála na levé straně je skutečně nakloněná, nejedná se o zkreslení při sestavení.

S přechodem na digitální techniku jsem ale zjistil, že nároky na přesnost sestavení najednou prudce vzrostly a s některými panoramaty si Zoner přestal vědět rady. Jako neřešitelný problém se ukázalo sestavení panoramata Nuselského údolí, zejména Nuselského mostu, a to i při velmi přesném vyznačení spojovacích bodů. Proto jsem musel vyzkoušet další program:

 

Panorama Factory

Následující snímky mě příjemně překvapily již v režimu automatického sestavení:

Nuselský most:

Obrazek

Corinthia Towers a Kongresové centrum:

Obrazek

 

 

 

Brumlovka mi dala nejvíce zabrat. Je to z testovacích obrázků jediný, kde naprosto selhalo automatické sestavení, budova Microsoftu se ve výsledku objevila třikrát vedle sebe. Vinu přikládám hustému provozu a nesourodým světelným podmínkám - projíždějící vozy svými reflektory občas výrazně měnily scenérii. V poloautomatickém režimu spojení již vše fungovalo bezchybně.

Obrazek

 

Cvičné panorama pracovny, úhel cca 210°; na trámu vlevo je patrná drobná chyba:

Obrazek

Centrum Ostravy: úmyslně ponecháno bez korektur a v automatickém režimu. Jsem zvědav, zda se bude dát v ručním režimu odstranit zdvojení tramvajových trolejí.

Obrazek

No a na závěr jedno 360° panorama usedlosti v Praze - Kunraticích. Je sestaveno z 46 snímků. Stativ a vodováha byly použity, ale určitě by to šlo lépe. Zde jsem narazil na několik problémů. Při pokusu o sestavení v Zoneru se s tím sice Zoner vypořádal docela dobře (i když nesoulad na hraně střech vidět byl :-( , ale vyprodukoval panorama s horizontálním rozměrem 43000 pxl, se kterým jsem již ve svém počítači nedokázal nic dalšího udělat, ani změnit jeho velikost (velikost plného obrazu by byla 289MB v jpg formátu). Panorama Factory mi při tomto pokusu končila na všeříkajícím hlášení "Out of memory". Teprve při zmenšení všech zdrojových obrázků na 2/3 původní velikosti proběhlo sestavení automaticky a bez dalších problémů.

Obrazek

V testovací fotogalerii najdete ještě další pokusy. Můj celkový dojem je, že Panorama Factory za těch 80USD rozhodně stojí.

 

Náhledy fotografií ze složky Testování programu Panorama Factory

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář